Lugu sellest, milleni üks „tööõnnetus“ viia võib

Blogi

Kommenteeri
Kasemahla on korjatud ja tarbitud Eesti aladel iidsetest aegadest. Meie esivanemad
jõid puu mahla kevadeti värskena, kuna see oli toniseeriv ja aitas organismil peale pikka talve puhastuda. Et väärt jooki saaks ka hiljem tarbida, näiteks suvise heina tegemise
ajal, õpiti kasemahla säilitama läbi hapendamisprotsessi.

2016. aastal lõid grupp entusiaste eesotsas Valjo Liivamägi’ga Võrumaa metsade all sellise toreda ettevõtmise nagu Kasevetekohin OÜ- selleks, et elustada traditsioonilised tooted tänapäevases lahenduses ehk korjata, töödelda ja pakendada kasemahl ja sellest valmistatud tooted võimalikult looduslähedaselt ja kõrge kvaliteediga.

Ühel päeval paar aastat hiljem avastati, et siirupi valmistamiseks mõeldud tihendatud kasemahl on läinud käärima. Uhhh! Esiotsa tundus, et 800L kasemahla on justkui vastu taevast läinud ja ega siin kaotada enam niikuinii midagi pole- nii otsustati käärivale kasemahlale lisada pärmi ja lasta asjadel lihtsalt  juhtuda.

Ja asjad juhtusidki! Kasemahlast sai 5-6%vol kangusega siidrisarnane jook, mis maitses isegi täitsa hea! Aga- 800L siidrit on ju suur kogus! Kuna luba seda müüa ei olnud, siis tuli edasi mõelda, mida sellise koguse siidriga teha...

Tundus loogiline, et võiks proovida tihendada....ega’s midagi, pead jälle kokku ja hetk hiljem oligi sündinud esimene 50 liitrit 85%vol kangusega kasemahla destillaati.

Algasid paariaastased katsetused koostöös TFTAKi laboriga. Nagu Valjo ise naljatledes ütleb, siis „ämmakatsed“, mille käigus sai paika nii kangus kui erinevate lisanditega juba kokku segatud lõpptooted. Igaljuhul ämm oli rahul ja katsetuste tulemused tõeliselt inspireerivad ning tekkis ka neid, kes julgustasid alustama tootmist, kuna jutud juba liikusid ja huvi toodete tellimise vastu aina kasvas. Pole ju kasemahlast alkohoolseid jooke teadupärast, vähemalt ametlikult mitte, varem Eestis keegi tootnud!

"Mis siis ikka, tuli see rist kaenlasse võtta ja alustada rasket kolgata teed bürokraatiamaailmas, " muheleb Valjo.

Olles juba loomupoolest parajalt laisk ja mugav mees,  on Valjo elu jooksul ära õppinud paar tarkust: "Esiteks, MEHEL PEAB ÕNNE OLEMA, ja teiseks, kui on keegi, kes oskab midagi Sinust paremini, siis ära sega teda ja lase tal oma tööd teha!"

Õnne tundub Valjol olevat 😄 

Ühel järjekordsel õppeseminaril viis saatus meid kokku ja kuuldes, kui entusiastlikult Valjo oma katsetustest rääkis ja KUI erilise tootega on tegemist,  olin loomulikult nõus neid mehi nende tegemistes nõustama ja esindama. 

„Halleluuja, mida veel ühele metskaptenile vaja on! Asjaajamine läks käima- Kirsti uuris järgi, mida ametnikud nõuavad ja mida mina tegema pean. Töö oli kiire ja korralik, nagu parimates Lääne restoranides! Tagasiside ametnikelt oli tunnustav: professionaalne töö ja asjalik suhtlus," jagab Valjo oma kogemust meie koostööst. 

"Tulemuseks on teist aastakäiku ja kuut kasemahlast valmistatud alkohoolset toodet turustav ettevõtmine, “ rõõmustab Valjo Liivamägi, Liivamäe Leiud OÜ juhatuse esimees.

Lisa kommentaar

Email again: